אז מה זה התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית הוא כלי פיתוח כלכלי שמשמש את המועצות המקומיות ברחבי הארץ. ליתר דיוק, זוהי שיטה להחיות כלכלית תחומי "מצוקה" באמצעות השקעות ציבוריות המעוררות התפתחות פרטית. 

התחדשות עירונית

 

דוגמאות למצוקה כוללות בניינים שאינם בטוחים או שאינם ראויים לאכלוס, רחובות לקויים או אזורים מזוהמים בסביבה. 

 

בשל תנאים אלה, יזמי נדל"ן פרטיים, בעלי נכסים או בעלי עסקים אינם מצליחים לייצר רווח מספיק על התפתחות פוטנציאלית באזור. כתוצאה מכך, נותרו דוכני השקעות פרטיים והתנאים המעורערים.

 

לעתים יש צורך בהשקעה ציבורית כדי לתמוך ולאפשר השקעה פרטית. השקעות ציבוריות עשויות לכלול שיפור כבישים ותשתיות, סיוע טכני וכלכלי למפתחים או שיפור מתקני הקהילה. 

 

ברגע שהפיתוח הפרטי הופך להיות מעשי מבחינה כלכלית, ההשקעה חוזרת לאזור. כאשר התנאים הפיזיים והכלכליים משתפרים עם הזמן, מעודדים השקעות פרטיות נוספות והכלכלה המקומית מתחזקת. 

 

החיוניות הכלכלית, הקיום הסביבתי של העיר מתרחבת ומשופרת לרוב על ידי השקעות בהתחדשות עירונית.

 

כיצד התחדשות עירונית מחזקת את כלכלת העיר?

 

התחדשות עירונית פועלת מכיוון שזה כלי שמתמרץ מעגל של השקעה פרטית על ידי הסרת התנאים המשמשים כחסם להתפתחות חדשה. ללא ההשקעות הציבוריות שנעשו באמצעות התחדשות עירונית, תנאים קלים היו נשארים וההשקעה הפרטית הייתה פחות סבירה להתרחש.

 

בנוסף, התחדשות עירונית מאפשרת לעיר להגדיל את רמת ההשקעה הציבורית על ידי מתן כספים שמועצות אזוריות, מדינה יתאימו לפרויקט ספציפי. לדוגמא, מחלקת התחבורה באורגון עשויה לספק מימון לשיפור הכביש, אך העיר נדרשת לשלם סכום התאמה מינימלי. ערים עם הכנסות ממיסים יורדות, הזקוקות להשקעה ציבורית ביותר, לרוב אינן יכולות לגייס את הסכום הדרוש. התחדשות עירונית מספקת כלי מימון להתאמה של כספי מענקים אלה ומגדילה מאוד את רמת ההשקעה הציבורית.

 

כתיבת תגובה